top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Kubicz

Zagubione ruiny pośród gór

Imperium Rzymskie to nie tylko Rzym, ale także liczne i piękne miasta hellenistyczne na wschodzie cesarstwa. Dzisiaj zamiast typowego artykułu wrzucam fotorelację z mojej ostatniej wizyty w Termessos.


To hellenistyczne miasto położone jest wysoko w górach nieopodal tureckiej Antalyi. Choć znajduje się stosunkowo blisko wybrzeża, turystów nie ma tam zbyt wielu. Ci, którzy spędzając wakacje na tureckiej riwierze, omijają Termessos, moim zdaniem popełniają wielki błąd. Ruiny są bowiem spektakularne!


W Termessos przywitają nas zjawiskowe widoki na górskie szczyty spoglądające na miasto posadowione pośród nich. Szary kamień wykorzystany do jego budowy idealnie komponuje się z surowością gór, a zarazem kontrastuje z intensywną zielenią roślinności porastającej resztki budowli. Momentami stanowisko archeologiczne przywodziło mi na myśl pozostałości zagubionych w dżungli świątyń Angkor Wat.

Kiedy spacerowałem pośród ruin Termessos, rzuciło mi się w oczy, że nie zostały one poddane żadnej rekonstrukcji, odbudowie itp. Są one odkopane tylko w niektórych miejscach, a archeolodzy bardzo oszczędnie ingerowali w ich kształt zniszczony przez trzęsienia ziemi, czas i roślinność. Daje to poczucie pewnej "dzikości" tego miejsca. Przez moment możemy poczuć się jak odkrywcy zagonionej cywilizacji.

Miałem dużo szczęścia - zwiedzałem stanowisko archeologiczne w grudniu 2019, krótko przed wybuchem epidemii. Wiele drzew zrzuciło na zimę liście, dzięki czemu niektóre obiekty były lepiej widoczne. Zieleniły się natomiast wszystkie pnącza, których barwa kontrastowała z szarością kamieni. Było tuż po intensywnym deszczu, ale przez poszarpaną warstwę biało-szarych chmur co chwila przebijało słońce, które tworzyło wspaniałą grę światła i cienia.

Na temat Termessos możecie poczytać więcej pod linkiem https://turcjawsandalach.pl/content/termessos. Ja niestety nic więcej od siebie na temat historii miasta dodać nie mogę. Zapraszam więc do mojej fotorelacji.


Termessos znajduje się pośród gór. Miasto cechuje znaczna różnica wysokości. Najniżej znajdują się między innymi ruiny świątyni Artemidy i Hadriana (na dzjęciu). Większa część miasta jest położona znacznie wyżej.
Mury obronne Termessos - w tym miejscu przegradzają ciasny wąwóz.
Termessos wybudowane jest w całości z szarych, niepokrytych żadnym tynkiem kamieni. Kamienie były starannie obrobione, dzięki temu nawet szara ściana jak ta na zdjęciu wygląda szlachetnie.
Termessos - przeznaczenie niektórych budowli ciężko dzisiaj odgadnąć.
Termessos - ruiny gimnazjonu i łaźni.
Termessos - ruiny gimnazjonu i łaźni.
Termessos - ruiny świątyni.
Termessos: ruiny podziemnej cysterny zbierającej wodę.
Termessos - ruiny miasta.
Termessos - ruiny miasta.
Termessos - pozostałości świątyni Artemidy i Hadriana.

Termessos: ruiny teatru na szczycie wzgórza, na którym znajduje się miasto.

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page