©2019 www.mkubicz.eu Michał Kubicz - strona autorska. Wszystkie zdjęcia chronione prawem autorskim. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Kubicz Kaligula Wyznania szalenca 3D.png

Kaligula
Wyznania szaleńca

16 października 2019

"Sierota, którego zrobiono cesarzem. Bogiem ogłosił się sam."

Któż nie słyszał o „szaleńcu na tronie”: uosobieniu despotyzmu, okrucieństwa i seksualnych dewiacji? Człowieku na tyle zuchwałym, że sam ogłosił się bogiem. Dziś jego imię przywodzi na myśl kazirodcze stosunki z siostrami, uwodzenie cudzych żon na oczach mężów, a także mianowanie ulubionego konia konsulem. Kaligula stał się też synonimem władcy czerpiącego sadystyczną satysfakcję z wymyślnych sposobów zadawania śmierci.  Czy rzeczywiście był potworem?

W mojej najnowszej książce "Kaligula. Wyznania szaleńca" przedstawiam historię widzianą z perspektywy cesarza. Świat otaczający Kaligulę jest pełen sprzeczności i okrucieństwa, a młody władca musi nie tylko stawić czoło potężnym przeciwnikom, ale także zmagać się z fałszywymi przyjaciółmi, nielojalnymi poddanymi i przede wszystkim z demonami własnej przeszłości… Powieściowy bohater ukazany jest w sposób wielowymiarowy i daleki od uproszczeń. Książka pozwala dostrzec w Kaliguli kogoś więcej niż tylko groteskowego, krwawego tyrana folgującego swym zachciankom i nadużywającego władzy.