Wywiad dla Magazynu Śródziemnomorskiego LENTE
20 listopada 2023
Dlaczego, opisując antyczny Rzym, nierzadko czyni to z perspektywy kobiet? Czy polityka w ich wydaniu byłaby delikatniejsza? Jak patrzeć dzisiaj na bohaterów i bohaterki historii starożytnej? W rozmowie z Julią Wollner Michał Kubicz, pisarz i miłośnik antyku, zdradza też, jak wyglądają jego rzymskie podróże i czy zdarza mu się jeszcze wałęsać po uliczkach Awentynu.
"Julia. Dom cezarów" - pierwszy wywiad po premierze
15 listopada 2023
Recenzja "Tyberiusza" na portalu LubimyCzytać
18 października 2021
Recenzja "Liwii" na portalu naTemat
19 maja 2021
Książka "zachwyca dbałością o szczegóły, doskonałą znajomością antycznych obyczajów, orientacją w zawiłościach polityki, genealogii, topografii; jednocześnie zaś, dzięki dynamicznej akcji pełnej nieoczekiwanych zwrotów, stanowi lekturę naprawdę porywającą, przez całe swoje 500 stron""
Recenzja "Liwii" na portalu naTemat
19 maja 2021
Książka "zachwyca dbałością o szczegóły, doskonałą znajomością antycznych obyczajów, orientacją w zawiłościach polityki, genealogii, topografii; jednocześnie zaś, dzięki dynamicznej akcji pełnej nieoczekiwanych zwrotów, stanowi lekturę naprawdę porywającą, przez całe swoje 500 stron""
Recenzja "Liwii" na portalu Imperium Romanum
24 kwietnia 2021
"Moim zdaniem, czwarta już książka autora jest po raz kolejny dziełem wybitnym. Poza niezwykle interesującą fabułą, otrzymujemy naprawdę szeroki przekrój społeczeństwa rzymskiego. Autor, jak prawdziwy przewodnik oprowadza nas po Rzymie z końca lat .40 I wieku p.n.e. Słyszymy nadtybrzański gwar, odczuwamy niepokój panujący w czasie proskrypcji czy widzimy piękne wybrzeża w Bajach. Autor stara się Czytelnikowi ukazać, jak mógł wyglądać zarówno Rzym majestatyczny i pełen bogactwa oraz ten, w którym trzeba było walczyć o przetrwanie, a rywalizacja polityczna prowadziła do głodu i niepokoju wśród biedoty. Nierówność społeczna, powszechna niesprawiedliwość, ubóstwo to były realia z jakimi borykać się musieli zwykli Rzymianie.
Recenzja "Liwii. Matki bogów" na blogu "Na półce z książkami"
12 kwietnia 2021
"Uwielbiam takie książki, tak napisane, tak przemyślane, tak twórcze i mądre. Czapki z głów, kapcie z nóg! Tak mocno trzymałam kciuki za główną bohaterkę, że bielały mi knykcie. Z każdym kolejnym zwrotem akcji czułam się jakby autor wrzucił mnie do pralki i ustawił najwyższy możliwy tryb wirowania. Kocham takie klimaty!"
Recenzja "Liwii. Matki bogów" na portalu Nakanapie.pl
8 kwietnia 2021
Jestem zauroczona stylem, jak i misterną konstrukcją fabuły. Widać, że autor ma wiedzę dotyczącą historii antycznej i z dbałością o najdrobniejszy szczegół, przepięknie nam ją opowiada.
Powiem Wam, że w tej książce znajdziecie wszystko, co powoduje przyspieszone bicie serca. Jest w niej intryga, kłamstwo, zdrada i romans. Ta historia jest jedną z najciekawszych, jakie dotychczas miałam okazję czytać, gdyż jest opowiedziana z perspektywy kobiety, a nie potężnego, niepokonanego mężczyzny. Liwia jest inspirująca, a jej opowieść bezapelacyjnie Was zaintryguje.
Z tego miejsca pragnę Was gorąco zachęcić do lektury, a autorowi po raz kolejny podziękować, za cudownie spędzony czas przy tej wyśmienitej powieści.
Artykuł w Magazynie Śródziemnomorskim LENTE
26 marca 2021
Gdy myślimy o starożytnym Rzymie, przed oczami pojawiają cię nam obrazy cesarskich forów, świątyń, łaźni i portyków. Wyobrażamy sobie domy pokryte barwnymi freskami i wzorzyste mozaiki na posadzkach. Ale realia antycznego Rzymu były znacznie mniej kolorowe. Bogactwo budowli publicznych i prywatnych domów elit cesarstwa kontrastowało z ubóstwem przeciętnego Rzymianina. W rzeczywistości mieszkaniec imperium mógł uważać się za wybrańca, jeżeli cieszył się wolnością, bowiem znaczna część populacji Rzymu nie tylko nie miała żadnego majątku, ale wręcz sama stanowiła majątek innych.
Wywiad dla portalu naTemat
10 marca 2021
Co może zdradzić nam autor "Liwii. Matki bogów" – czwartej części sagi (zaznaczmy, że każda z nich ma samodzielną fabułę i można czytać ją niezależnie od pozostałych) będącej literacką wizją dziejów pierwszej dynastii cesarskiej, która rządziła olbrzymimi terytoriami zarządzanymi z Wiecznego Miasta? Sprawdźmy.
2020
Wywiad dla portalu "Polacy we Włoszech"
13 lipca 2020
"(...) wiele aspektów życia dawnych Rzymian dzisiaj nas zadziwia, a nawet szokuje. Wszyscy chyba wiemy o ich zamiłowaniu do krwawych widowisk, ale odmienność, o której mówię, dotyczy także innych zagadnień. Mamy Rzymian za wyjątkowo pragmatycznych i racjonalnie myślących, tymczasem okazuje się, że było to społeczeństwo zabobonne w stopniu, który dzisiaj budzi niedowierzanie. Obecnie trudno zrozumieć pierwotny podział społeczeństwa rzymskiego na trzy klasy: patrycjuszy, ekwitów i plebs oraz to, jak ten podział zaczął się z czasem zacierać. W świecie, w którym prawa człowieka są standardem, niełatwo zaakceptować system niewolniczy i relacje między właścicielami i niewolnikami, a także wyzwoleńcami. Jeszcze trudniej zrozumieć koncepcję poddania wszystkich członków rodziny władzy najstarszego męskiego krewnego (pater familias) oraz prawo życia i śmierci, które mu przysługiwało. Skomplikowana sieć zależności pomiędzy patronami i ich klientami jest nam całkowicie obca. Do tego dochodzi budzące niedowierzanie podejście do ludzkiej seksualności, które nam, wyrosłym na gruncie moralności judeochrześcijańskiej, zdaje się szczególnie szokujące. To wszystko sprawia, że do rzymskiego społeczeństwa nie możemy przykładać żadnych współczesnych wzorców."
Zapraszam do przeczytania całego wywiadu.
Wywiad dla Temidium
11 lipca 2020
"(...) Gdy zaczynam myśleć nad nową powieścią, wiem, że otwieram projekt, który znajdzie swój finał w postaci wydrukowanych egzemplarzy na półkach w księgarniach dopiero trzy lata później. Dzisiaj opracowuję koncepcję książki, którą zacznę pisać najwcześniej za rok lub dwa. A to oznacza, że czytelnicy dostaną ją do ręki dopiero za trzy lub cztery lata. Przez cały ten długi czas nie mogę spuścić z oczu celu, jakim jest ukończenie powieści; nie mogę odpuścić, nie mogę się zniechęcić. To wymaga przede wszystkim ogromnego uporu i konsekwencji."
Zapraszam do przeczytania całego wywiadu.
Ósme Niedzielne Spotkanie Polonijne
31 maja 2020
W niedzielę 31 maja 2020 roku miałem zaszczyt być gościem Ósmego Niedzielnego Spotkania Polonijnego on-line. Rozmawialiśmy o opublikowanych już przeze mnie książkach, o ich bohaterach oraz o blogu, który prowadzę od prawie trzech lat. Zapraszam do wysłuchania wywiadu.
Zapraszam do wysłuchania wywiadu
24 maja 2020
Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Jankowiak-Maik w ramach wirtualnego BookTargu. Opowiadałem o tym, jak wygląda proces pisania powieści historycznej, skąd biorę inspirację, skąd u moich bohaterów tyle emocji, na ile rzeczywistość przedstawiona w powieściach jest zgodna z realiami epoki. Zapraszam.
Nowa recenzja "Kaliguli"!
1 maja 2020
„Kaligula – Wyznania szaleńca” to, pomimo swej „historyczności”, porywająca powieść, pełna zwrotów akcji, romansów, intryg i nieprzewidzianych zachowań ludzi żądnych władzy. Aczkolwiek władza jest tym, co od zarania dziejów, pcha ich do popełniania czynów, którymi zapisują się tłustymi czcionkami w historii, to jednak Michał Kubicz w swojej książce pozostawia nam, czytelnikom, ocenę. „Czy rzeczywiście Gajusz Cezar był szalony? Czy cierpiał na zaburzenia osobowości? I najważniejsze – czy naprawdę był takim okrutnikiem, za jakiego zwykło się go uważać?”
Spotkanie autorskie on-line
5 kwietnia 2020 r.
5 kwietnia 2020 miałem przyjemność uczestniczyć w moim pierwszym spotkaniu z czytelnikami, które w całości odbyło się "on-line". Tematem spotkania było znaczenie miejsc, w których rozgrywa się akcja powieści "Kaligula. Wyznania szaleńca". "Śladami bohaterów Kaliguli" - brzmiał temat przewodni spotkania. Zapraszam do relacji.
Recenzja "Kaliguli" na blogu ReniBook
1 marca 2020 r.
Szczerze polecam fanom gatunku!
Michał Kubicz przepięknie i w prawdziwie urzekającym stylu, opowiedział historię tego młodego chłopaka, który po trudnym dzieciństwie, z pomocą swej nieulęknionej babki wzniósł się na sam szczyt. Znakomicie przedstawiona historia, w której nawet przez chwilę nie wieje nudą. Jest przede wszystkim akcja i nieustająca intryga. Gwarantuję, że będzie Wam bardzo ciężko odłożyć tę książkę.
Polecam!!
Recenzja "Kaliguli" na blogu Książkowe Wisienki
27 stycznia 2020 r.
"„Kaligula” to niezwykle barwna i niepowtarzalna książka. To kawałek historii, który czyta się jednym tchem (...). Interesująca fabuła, która jak pisze sam autor nie odbiega bardzo od prawdy. Dzięki tej książce możemy w dużym stopniu poznać losy wzbudzającego skrajne emocje Kaliguli. Wartka akcja, szczegółowe opisy wybranych miejsc i bardzo dobra znajomość historii autora sprawia, że książka jest rzetelna i prawdziwa, a jednocześnie ma zadatki na dobry bestseller w kategorii powieść historyczna. Momentami szokująca, trzymająca w napięciu, zaskakująca, ale cały czas ciekawa. (...) Jaki był naprawdę Kaligula? Wrażliwcem, czy potworem bez serca? Przeczytajcie książkę, a sami się przekonacie."
Oficjalna recenzja "Kaliguli" na portalu LubimyCzytać.pl
27 stycznia 2020 r.
Chociaż książka Michała Kubicza jest powieścią historyczną, ma cechy dobrej opowieści sensacyjnej. Fabuła wciąga od samego początku i trzyma w napięciu przez całe pięćset stron. (...) Z zapartym tchem śledziłam losy wszystkich postaci, ich interesy i intrygi. (...) Mogę polecić „Kaligulę” nie tylko fascynatom historii, ale i wszystkim, którzy lubią wciągające powieści psychologiczne. Tę pozycję naprawdę pochłania się z ogromnym zainteresowaniem.
Rozmowa w Radio Katowice o tym, jakim cesarzem był Kaligula
23 stycznia 2020 r.
Ciekawa rozmowa w Radio Katowice na temat cesarza Kaliguli. Na końcu doskonała recenzja powieści "Kaligula. Wyznania szaleńca" : "książka, którą się fantastycznie czyta i która wprowadza nas w tajniki Rzymu pierwszego wieku naszej ery"
Recenzja "Kaliguli" na portalu Bookeater Reality
21 stycznia 2020 r.
"Kaligula. Wyznania szaleńca to świetna fabularyzacja historii jednego z najsłynniejszych i najbardziej znanych cesarzy starożytnego Rzymu. W pełni przemyślana i dopracowana, konkretna, napisana naprawdę dobrym językiem"
2019
Recenzja "Kaliguli" na Instagramie (half_of_story)
8 grudnia 2019 r.
"Polecam wszystkim, którzy lubią patrzeć na historię pod nieco innym kątem" (half_of_story)
Videowywiad dla portalu ZupełnieInnaOpowieść
28 listopada 2019 r.
Dodaj opublikowany artykuł wraz z krótkim podsumowaniem oraz linkiem. Pamiętaj, że dodanie zdjęcia bądź filmu może zwiększyć popularność Twojej strony! Pamiętaj o szczegółach, bądź dokładny, dodaj linki do oryginalnego tekstu online - pozwoli Ci to jeszcze bardziej zainteresować czytelników.
Recenzja "Kaliguli" na Instagramie (zaczytana_olcia)
5 listopada 2019 r.
“To nie jest powieść stricte historyczna. To książka na wskroś wielowymiarowa, nieschematyczna, próbująca ukazać jak najszersze spektrum życia." (zaczytana_olcia)
Recenzja "Kaliguli" - na Instagramie (krolowa_aragonii)
2 listopada 2019 r.
"Michał Kubicz w barwnej powieści przedstawia nam losy nie tak wcale oczywistej postaci. Książka od początku do końca trzyma w napięciu. Jest to wspaniała powieść historyczna, która sprawiła, że pewne informacje sprawdzałam w Internecie podczas lektury, bo tak mnie zafascynowała. Polecam, to był dobry czas z książką. 500 stron, które wręcz pochłonęłam." (krolowa_aragonii)
2017 - 2018
Recenzja "Tyberiusza" na blogu Jarka i Agnieszki Nelkowskich
17 listopada 2017 r.
"Książka Michała Kubicza napisaną jest naprawdę sprawnie, interesująco i z niewątpliwym literackim talentem. Pozwala czytelnikowi spojrzeć na znane z lekcji historii (a przedstawione najczęściej w sposób okrojony, suchy i raczej dokumentalny) wydarzenia z pewną, osobistą głębią, przez co wszystko nabiera zupełnie innego wymiaru i kształtu, stając się bardziej zrozumiałe i przemawiające do wyobraźni, zaś postać samego cesarza Tyberiusza bardziej zapamiętywana. Polecam."
2016
Recenzja "Agrypiny" na blogu "Niebo-Piekło-Ziemia"
13 marca 2016 r.
"Agrypina. Cesarstwo we krwi" to bardzo dobra, przyjemna w czytaniu powieść. Polecam ją wszystkim, niezależnie od wieku z naciskiem na osoby, które lubią powieści historyczne lub interesują się zamierzchłymi czasami w ludzkiej historii."
Recenzja "Agrypiny" na portalu Histmag
23 lutego 2016 r.
"Książka Michała Kubicza to pozycja warta uwagi. Główną jej zaletą jest bardzo duża zgodność z rzeczywistością historyczną, co czyni z niej nie tylko ciekawą, dobrze napisaną powieść, ale także pracę wartościową pod względem historycznym. Polecam"