top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Kubicz

Podziemia cesarskiego grobowca

Dzisiaj o grobowcu cesarza Aleksandra Sewera, bowiem tajemniczy pagórek w południowo wschodnich dzielnicach Rzymu, przy Piazza dei Tribuni, zidentyfikowano właśnie jako mauzoleum tego cesarza.Udało mi się wejść do jego części podziemnej (część naziemna jest dostępna wyjątkowo za specjalnym zezwoleniem administracyjnym).


Wejście do grobowca usytuowane jest nietypowo - w nowożytnym budynku. Właściwe mauzoleum znajduje się obok, a do jego podziemi można się dostać tylko podziemnym przejściem łączącym je z pubem/piwiarnią zwaną Taverna del Grano.


Na zdjęciach możecie zobaczyć zejście prowadzące z tawerny pod ziemię oraz oraz kolisty korytarz pod właściwym mauzoleum. Do korytarza przylegają nisze. Kiedyś było to zapewne miejsce na urny - dzisiaj są tam ustawione stoliki. W przeszłości w niszach tych składowano także wino (do tego celu prawdopodobnie nieco powiększono pierwotne miejsca na urny, by pomieściły beczki). Bardzo podobny kolisty układ w nieco większej skali można zobaczyć w tzw. mauzoleum Romulusa przy Via Appia.


Wystrój tawerny del Grano jest współczesny, ale połączenie nowoczesności z historycznym charakterem miejsca. Tawerna znajduje się dosyć daleko, przy Piazza dei Tribuni, ale można tam łatwo dojechać metrem. Bardo smaczna kuchnia i pyszne piwo wynagrodzi wszelkie trudy.


16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page