top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Kubicz

Panteon - budowla (nie)doskonała
Wszyscy wiemy, że kopuła Panteonu to architektoniczny majstersztyk. Pisano o niej już wiele:


  • że jej wzniesienie umożliwiły cudowne właściwości rzymskiego betonu,

  • że jej ciężar zmniejszono poprzez zastosowanie kasetonów,

  • że w najwyższych jej partiach zastosowano lekki pumeks,

  • że im wyżej, tym kopuła jest cieńsza,

  • że ciężar kopuły spoczywa na wspaniałej (niestety ukrytej przed oczami postronnych) łukowej konstrukcji murów bębna.


Etc etc etc…


Cóż: zawaliły się (częściowo) i Koloseum, i gargantuiczna bazylika Konstantyna i Maksencjusza, i cesarskie termy, a Panteon stoi już dziewiętnaście wieków – jak widać wszystkie zastosowane przez rzymskich architektów wyżej wspomniane triki okazały się skuteczne. Bryła Panteonu zdaje się ucieleśnieniem architektonicznej perfekcji.Lecz budując Panteon, Rzymianie dotarli do absolutnych granic swoich możliwości inżynierskich, a może nawet niebezpiecznie je przekroczyli. Brutalna rzeczywistość jest bowiem taka, że konstrukcyjnie Panteon doskonały nie jest, a problemy z jego bryłą pojawiły się już na etapie budowy i wcale nie skończyły wraz z „podpisaniem protokołu odbioru prac”.


Po pierwsze na stworzenie Panteonu wybrano fatalną lokalizację: zakole Tybru to najgorsze z możliwych miejsce na wznoszenie wysokich, ciężkich budowli, ponieważ aluwialne podłoże jest tu bardzo niestabilne. Rzymianie szybko się o tym przekonali na własnej skórze. Wydawało im się, że jeżeli na początku wyleją potężne fundamenty o głębokości 4,7 m i szerokości 7,3 m, będzie to wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa Panteonu. Niestety byli w błędzie. Wskutek wspomnianej niestabilności gruntu, gdy budowa była już bardzo zaawansowana, masywny fundament niespodziewanie pękł. Gdyby budowniczowie kontynuowali prace, pęknięcia dalej by się powiększały, a poszczególne części budowli osiadałyby nierówno. Spektakularna katastrofa budowlana wisiała w powietrzu…


Wymiana fundamentu w trakcie budowy już nie była możliwa. „Na szybko” Rzymianie wymyślili dwa rozwiązania: po pierwsze wylali drugi, jeszcze potężniejszy zewnętrzny pierścień fundamentu, który miał wzmocnić ten pierwszy. Po drugie od południa do rotundy Panteonu dostawiono poprzeczne ściany łączące budowlę z bazyliką Neptuna. Szlachetne kształty rotundy wiele na tym straciły, ale dodatkowe mury pełniące funkcję przypory (jak w gotyckiej katedrze) okazały się niezbędne, by powstrzymać powiększanie się pęknięć.


Na tym niezbyt precyzyjnym planie widać modyfikację oryginalnego projektu wprowadzoną, gdy budowa była już zaawansowana, a mury rotundy stały. W górnej części widać ściany łączące Panteon z bazyliką Neptuna (na samej górze zdjęcia). Te ściany działają jak przypory, dociskając południową część Panteonu i zapobiegając jej osiadaniu wskutek pęknięcia fundamentu.

Same pęknięcia szybko załatano. Wiadomo to stąd, że do napraw użyto cegieł noszących takie same stemple jak pozostałe cegły z czasu budowy. Gdy przyjrzycie się uważnie murom Panteonu od zewnątrz, łatwo zobaczycie uszkodzenia i miejsca, gdzie mury naprędce łatano.


Budząca dzisiaj podziw kopuła także nie jest takim monolitem, jakim się wydaje: w rzeczywistości szczegółowe badania przeprowadzone jeszcze w latach 30-tych XX wieku wykazały, że jest dosłownie cała spękana. Kilkanaście głębokich pęknięć zaczyna się tuż u podstawy kopuły i ciągnie się promieniście w stronę oculusa; niektóre sięgają nawet najwyższych kasetonów. Wiele badań przeprowadzono nad przyczynami ich powstania. Poza przyczynami oczywistymi jak ogromne siły oddziałujące na kopułę, jedna z hipotez mówi, że powody pękania tkwią… we właściwościach tego „cudownego” rzymskiego betonu, który po wylaniu minimalnie się kurczył.


Kopuła Panteonu - symbol architektonicznego geniuszu starożytnych Rzymian. W rzeczywistości jest cała spękana już od czasów starożytnych. Spękania zaczynają się na jej skrajach i ciągną się promieniście niemal do samego środka (do najmniejszych kasetonów) Zdjęcie własne

Pierwsze pęknięcia kopuły Rzymianie zauważyli zapewne jeszcze w trakcie budowy – stąd pomysł dodatkowego zabezpieczenia – charakterystyczne schodkowe „pierścienie” widoczne na kopule od zewnątrz. Pełnią one funkcję betonowych opasek wzmacniających, dociążających podstawę kopuły i równoważących rozpierające ją siły (mówiąc kolokwialnie – być może to te opaski sprawiają, że kopuła jeszcze się nie rozleciała…).


Bryła Panteonu pękała nie tylko w starożytności, ale i w czasach całkiem nieodległych. Są bowiem miejsca, gdzie głębokie szczeliny widać także w XVIII-wiecznych stiukach. To pokazuje, że proces pękania trwał jeszcze długo i może trwa nadal....


Stan Panteonu bardzo niepokoił starożytnych Rzymian. Świadczy o tym pewien szczegół ukryty przed oczami zwiedzających. W następnym wpisie zajrzymy do zakątków Panteonu, do których mało kto zagląda…

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page