top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Kubicz

Muzeum Sztuki Uratowanej

Popularnych rzymskich muzeów reklamować nie trzeba, ale te mniej znane – warto. Zwłaszcza gdy są otwarte niedawno, a dodatkowo można w nich zobaczyć jeden z bardziej pikantnych eksponatów, jakie znajdziecie w Rzymie…Jedną z takich rzymskich atrakcji jest sala ekspozycyjna w Museo Nazionale Romano  w Termach Dioklecjana. Mam na myślę wielką salę zwaną „Aula Ottagonale” (Aula Ośmiokątna) będącą częścią dawnych Dioklecjanowych łaźni. W 2022 roku w auli umieszczono kolekcję tzw. „sztuki uratowanej” (Museo dell'Arte Salvata ).
Warto tam zajrzeć z wielu powodów. Jednym z nich jest sama architektura antycznej ośmiokątnej auli przykrytej wspaniałą kopułą. Byłem tam wieczorem, już po zmroku, więc niestety słabe oświetlenie uniemożliwiło uchwycenie na zdjęciach architektonicznego rozmachu kopuły. Dziś pod kopułą zawieszony jest rodzaj siatki podtrzymującej świetlenie. Stwarza to dodatkowy spektakularny efekt wizualny w postaci rozpiętej nad głową gwiazdy.Dzieła sztuki zgromadzone w auli są bardzo zróżnicowane. Niektóre pochodzą z czasów etruskich, inne hellenistycznych, jeszcze inne są rzymskie. Nie wszystkie są precyzyjnie opisane. Są tam marmurowe posągi, wiele ceramiki i kilka monet. Nie tworzą jakiejś spójnej kolekcji. Co je zatem łączy? Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wszystkie przedmioty pochodzą od przemytników i nielegalnych handlarzy sztuką. Oglądanie tej kolekcji uświadamia, jak wielkim międzynarodowym problemem jest nielegalny obrót dziełami sztuki. Gdyby nie akcja właściwych służby, przedmioty te na zawsze znikłyby w prywatnych kolekcjach i zapewne nigdy nie mielibyśmy okazji ich podziwiać.


Z eksponatów cieszących się największym zainteresowaniem warto wspomnieć niezwykłą wazę ozdobioną baaardzo odważnymi motywami homoerotycznymi (gdy spoglądam na tę wazę, odnoszę wrażenie, że nawet i dzisiaj mogliby się nią inspirować niektórzy twórcy najodważniejszych filmów dla dorosłych…). To chyba jedno z najbardziej „pikantnych” dzieł sztuki antyku, jakie widziałem w Rzymie.Ktoś może stwierdzić, że wystawione posągi nie są tak „kompletne” jak te pokazywane w Muzeach Kapitolińskich czy Watykańskich. Jednak zwracam uwagę, że w odróżnieniu od wielu eksponatów zdobiących wspomniane najbardziej znane muzea, te wystawione w Aula Ottagonale nie były uzupełniane i naprawiane w czasach nowożytnych. Nie ma w nich żadnych barokowych dodatków. To w całości najczystsza sztuka antyku, bez żadnych późniejszych domieszek.


Zapraszam do przejrzenia załączonych zdjęć. Mam nadzieję, że zachęcą Was do odwiedzenia tego niezwykle ciekawego miejsca, łączącego w sobie fascynującą architekturę, starożytną sztukę jak i dramatyzm wynikający ze szczególnych okoliczności, w jakich wystawione tam dzieła znalazły się na powrót w publicznym muzeum.


Aula Ośmiokątna otwarta jest w godzinach otwarcia Museo Nazionale Romano w Termach Dioklecjana. Wejście jest od strony Piazza della Repubblica.
1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page