top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Kubicz

Mit autentyczności wnętrza Panteonu

Wchodząc do rzymskiego Panteonu, jesteśmy najczęściej przekonani, że jej wspaniałe wykończenie jest oryginalne i pamięta czasy Hadriana. Nic bardziej błędnego. Jedynie niewielka część obecnego wystroju Panteonu pochodzi z czasów starożytnych, większość jest... barokowa.


Przykładowo cały kostium architektoniczny attyki (zwrócono mi w komentarzach uwagę, że używam terminu attyka nieprawidłowo. Lepszy byłby bęben lub tambur. Tak czy siak chodzi mi o górną część bezpośrednio pod kopułą) jest barokowy. Gdy przyjrzycie się uważnie, zauważycie jedną sekcję o innym wzorze : to fragment attyki, któremu bodajże w latach 30-tych XX wieku przywrócono wygląd odpowiadający antycznemu.


Także wszystkie wnęki znajdujące się w niższej części rotundy mają barokowy wystrój. W jednej nich zdjęto marmurowe płyty i tam można zobaczyć, że pierwotnie znajdowały się w niej trzy mniejsze nisze na posągi. W pozostałych wnękach w barokowym kostiumie wnęki te są zamurowane.


Czy nowożytny wystrój Panteonu czyni go mniej pięknym i mniej "antycznym"? Byłoby absurdem oczekiwać, że przez dwa tysiąclecia wnętrze jakiejkolwiek budowli nie będzie ulegało zmianie. Mniejsze i większe naprawy, dostosowanie do bieżącej mody lub panującego w danym czasie stylu - to wszystko sprawia, że każda budowla z biegiem czasu ewoluuje. Autorom wszystkich przeróbek we wnętrzu Panteonu należy się ogromny szacunek, że są one na tyle dyskretne, że nie burzą iluzji autentyczności tego cudownego budynku.


Wnętrze Panteonu - cała attyka pod kopułą jest barokowa. Po lewej widać niewielką sekcję, której w latach 30-tych XX wieku przywrócono wygląd nawiązujący do czasów Hadriana. Wszystkie nisze i wnęki w dolnej części wnętrza także pochodzą z czasów nowożytnych. W lewym dolnym rogu nisza odarta z barokowej wystroju. Po prawej - obłożona marmurowymi okładzinami w czasach nowożytnych. Zdjęcie własne

101 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page