top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Kubicz

La Scatola Archeologica del Aventino.

Wielu z Was pamięta relację z ruin rzymskich patrycjuszowskich domus pod Palazzo Valentini. Niedawno zwiedzałem podobne stanowisko na Awentynie, przy Piazza Albania all'Aventino.


To prawdziwa perełka: podczas budowy współczesnego budynku mieszkalnego przy Piazza Albania all'Aventino odkryto kilka warstw archeologicznych. Do najstarszych należy fragment muru serwiańskiego zbudowanego w czasach wczesnej republiki. Ale są tam też warstwy z II wieku n.e. (panowanie Hadriana).


Awentyn tylko w czasach republiki był dzielnicą biedoty. W okresie cesarstwa, gdy kojarzący się z patrycjuszowskimi rezydencjami Palatyn był coraz bardziej zajęty przez siedzibę cezarów, nobilowie przenosili swe domy na inne wzgórza. Dlatego szybko wspaniałe, bogato zdobione domus wyparły na Awentynie domy ubogich. I właśnie ruiny takiej domus można oglądać w podziemiach kamienicy przy Piazza Albania all'Aventino. Zachwycają przede wszystkim wspaniałe mozaiki i freski.


Stanowisko jest ciekawe nie tylko dla fanów starożytnego Rzymu. Podobnie jak w Domus Romane Palazzo Valentini, także na Awentynie stworzono wspaniały spektakl z wykorzystaniem światła i dźwięku. Dzięki efektom świetlnym można ujrzeć brakujące fragmenty mozaik i łatwiej sobie wyobrazić ich dawną świetność.


Mnie szczególnie zaciekawiła jedna z mozaik, na której w centralnym paneli widnieje wizerunek… papugi. Co dowodzi, że ptaki te występują w Rzymie nie tylko współcześnie, ale były też znane starożytnym Rzymianom.


Szczegółowe informacje na temat wizyty możecie znaleźć tutaj: https://www.scatolaarcheologica.it/

Niestety jest też zła wiadomość: miejsce to jest otwierane tylko dwa razy w miesiącu i trudno kupić bilet. Mimo wszystko warto próbować. To zdecydowanie jedna z najciekawszych rzeczy „spoza szlaku”, jakie miłośnicy starożytności mogą znaleźć w Rzymie.
48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page