top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Kubicz

ZAPOMNIANE POMPEJAŃSKIE TERMY

Niedawno wspomniałem o pompejańskich „termach w budowie”, które zostały zniszczone przez wybuch Wezuwiusza, zanim zostały ukończone. Ale poza łaźniami, które znajdują się na popularnych pompejańskich szlakach turystycznych (rynkowe, stabiańskie, podmiejskie itd), w tym starożytnym mieście istniały termy jeszcze starsze, dzisiaj całkiem zapomniane. Raczej nie przeczytacie o nich w popularnych przewodnikach, ponieważ są praktycznie pomijane w publikacjach dla turystów.

Mowa o tzw. „termach republikańskich”.

Ten niewielki przybytek kąpielowy znajdował się nieopodal Wielkiego Teatru, na rogu ulic Via dei Teatri oraz Vicolo delle Pareti Rosse. Dzisiaj miejsce jest zamknięte murem i można jedynie na nie rzucić okiem przez niewielką furtkę. Z łaźni niewiele pozostało, ale wcale nie z powodu zniszczenia dokonanego przez erupcję Wezuwiusza z 79 rok n.e. Termy wybudowano najprawdopodobniej na przełomie II i I wieku pn.e., ale jeszcze na długo przed końcem Pompejów, zapewne w połowie I wieku p.n.e. zostały przebudowane na prywatną „domus”. Wtedy mury pomieszczeń kąpielowych w większości zburzono, a jedynie częściowo wykorzystano przy budowie wytwornej rezydencji położonej w bardzo atrakcyjnym punkcie miasta. Na dzisiejszy stan ruin niestety wpłynęły zaniedbania następujące po pracach archeologicznych przeprowadzonych w latach 50-tych XX wieku, kiedy świeżo odkopane ruiny pozostawiono na pastwę czynników atmosferycznych i pozwolono im zarosnąć.

Łaźnie nie były duże – miały zaledwie około 600 m2 powierzchni, więc w porównaniu z późniejszymi termami cesarskimi, a nawet ze znajdującymi się zaledwie kilkadziesiąt metrów na północ łaźniami stabiańskimi były zaledwie karzełkiem, niemniej pamiętajmy, że w czasach republikańskich rzymskiej architekturze nie był jeszcze znany późniejszy imperialny rozmach. W II wieku p.n.e., gdy termy powstawały, Pompeje były jeszcze miastem znacznie mniejszym, mniej ludnym i przede wszystkim – uboższym niż w latach poprzedzających bezpośrednio ich kres.

O łaźniach stosunkowo niewiele wiadomo – w rzeczywistości ostały się po nich jedynie dolne partie murów, niewielkie fragmenty mozaik, podniesionej podłogi hypocaustum itp. Archeologom udało się wyodrębnić sektor męski i żeński. Najlepiej ruiny widać z góry – na zdjęciach satelitarnych. Kiedy wspominam o mozaikach, nie spodziewajcie się fantastycznych dzieł, jakie dzisiaj możecie oglądać w muzeum archeologicznym w Neapolu – były to raczej proste, geometryczne dekoracje podłogi ograniczające się do zdobiących ją białych kamyczków ułożonych np. w łuskę lub w romby. Niestety nie udało mi się ich obejrzeć, ale na podstawie zdjęć, które znalazłem w artykułach naukowych, wnioskuję, że przypominały te stosunkowo tanie zdobienia podłóg widoczne dzisiaj np. u wejścia tzw. Domu Maleagra (na załączonym zdjęciu).

Oceniając na podstawie stosunkowo niewielkiej powierzchni, niektórzy sądzą, że były to łaźnie prywatne (takie jak np. Termy Podmiejskie) albo łaźnie w Posesji Julii Feliks, jednak jest to moim zdaniem mało prawdopodobne. W istocie wielkością Łaźnie Republikańskie nie odbiegały od innych miejsc kąpielowych budowanych w tym samym okresie. Pamiętajmy, w na przełomie II i I wieku p.n.e. rzymskie budowle były projektowane na znacznie bardziej ludzką skalę i nie możemy oceniać ich miarą późniejszej architektury cesarskiej.

Tak czy inaczej Termy Republikańskie to ciekawy przykład ewolucji Pompejów, a zarazem przypomnienie, że to starożytne miasto nie w każdym okresie swego istnienia wyglądało dokładnie tak, jak to sobie wyobrażamy na podstawie zachowanych ruin wg stanu z 79 roku n.e. Rozwijało się przez stulecia poprzedzające jego zagładę: budowle wznoszono, przebudowywano i burzono, by na ich miejscu postawić nowe.

Niestety nie mam własnych zdjęć tego miejsca, więc dla zilustrowania dzisiejszego posta skorzystałem z uprzejmości przewodniczki po Pompejach, Pani Malgorzata Sobolewska (Przewodnik - Pompeje, Herkulanum i Region Kampania), która na moją prośbę udała się na skrzyżowanie Via dei Teatri oraz Vicolo delle Pareti Rosse i specjalnie dla mnie wykonała kilka załączonych fotografii (za pomoc serdecznie dziękuję).


Usytuowanie "łaźni republikańskich" w stosunku do głównych punktów orientacyjnych (Google Earth Pro, zaznaczenie własne). Jak widać, łaźnie wybudowano w jednym w centralnym punkcie miasta nieopodal głównej ulicy, przy czym warto zaznaczyć, że jest to zarazem jedna z najstarszych dzielnic, blisko teatru oraz prastarego "forum trójkątnego" (zielona plama na dole obok teatru). Zaznaczenie pokazuje też różnicę wielkości między starymi, ale sukcesywnie rozbudowywanymi termami stabiańskimi, a termami republikańskimi, które zburzono, nim zdążyły się rozwinąć.

Pompeje - ruiny najlepiej widać na zdjęciach satelitarnych, gdzie np. wyraźnie dostrzegalne są mury okrągłego frigidarium. źródło: Google Maps

Pompeje - ruiny "łaźni republikańskich". Zdjęcie dzięki uprzejmości przewodniczki Małgorzaty Sobolewskiej

Pompeje - ruiny "łaźni republikańskich". Zdjęcie dzięki uprzejmości przewodniczki Małgorzaty Sobolewskiej

Pompeje - wejście Domu Meleagra. Spójrzcie na posadzkę westybulu, gdzie zachowały się proste mozaiki bardzo podobne do tych, które zdobiły "łaźnie republikańskie" Zdjęcie własne6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page