top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Kubicz

UKRYTE ZAKĄTKI PANTEONU


Jak wspomniałem w poprzednim wpisie, na tyłach Panteonu znajdowała się niegdyś bazylika Neptuna. Dzisiaj przy Via della Palombella widać tylko jedną jej ścianę ozdobioną charakterystycznymi marmurowymi elementami z motywem delfinów. Jednak bazylika Neptuna pierwotnie nie miała przylegać do Panteonu, a miała być od niego oddzielona przerwą o szerokości od kilku do kilkunastu metrów (z powodu krzywizny rotundy).


Z poprzedniego posta dowiedzieliście się, że aby wzmocnić ściany Panteonu, w trakcie budowy rotundy dodano grube mury łączące obie budowle. Powstał w ten sposób łącznik, który dziś zakrywa całą tylną część Panteonu. W łączniku tym widać szereg okien i drzwi. Nie zastanawialiście się, co się za nimi kryje? Ja zawsze próbowałem się tam dostać i zawsze bezskutecznie. W listopadzie 2022 roku wreszcie się udało!Funkcja pomieszczeń na tyłach Panteonu jest dyskusyjna. Obecnie zostały przystosowane do funkcji wystawienniczo – konferencyjnej, co sprawia, że niekiedy można je obejrzeć (niemniej nie jest to miejsce ogólnodostępne).

Jak wykorzystywano tę przestrzeń w przeszłości? Do końca nie wiadomo. Jedna z hipotez mówi, że była to biblioteka. Jednak zważywszy na brak światła i ogólnie mało reprezentacyjny charakter (a wiemy, że swoje biblioteki Rzymianie budowali wyjątkowo okazałe), wersja ta jest trudna do obrony. Bardziej prawdopodobne jest, że był to po prostu magazyn.Jedną z ciekawostek tego „zaplecza Panteonu” są bardzo widoczne ślady spękań murów rotundy. Łącznik został „doklejony” do ścian Panteonu, więc murarka świątyni jest w środku doskonale widoczna ze wszystkimi jej defektami. Jedno miejsce robi szczególne wrażenie – ogromna szczelina ciągnąca się przez całą wysokość pomieszczenia ma szerokość taką, że spokojnie można w nią włożyć dłoń. Inna rzecz zwraca uwagę. Starożytni Rzymianie byli nią zaniepokojeni na tyle, że po wykonaniu prac zabezpieczających Panteon przez zawaleniem, w szczelinie umieścili metalową płytkę. Gdyby szczelina się powiększała, deformacja płytki ostrzegłaby ich o zagrożeniu.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page