top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Kubicz

Antiquarium przy Willi Kwintyliuszów

Ruiny willi Kwintyliuszów przy Via Appia - monumentalne mury widzi każdy turysta zapuszczający się na dłuższy spacer po najsłynniejszej rzymskiej drodze: Via Appia.


Większość turystów dociera do Willi Kwintyliuszów właśnie od strony antycznej Via Appia. Ale główne wejście na teren wykopalisk znajduje się z drugiej strony – przy współczesnej Via Appia Nuova. I to właśnie tam możecie znaleźć niewielkie, ale bardzo interesujące muzeum, w którym wyeksponowano znaleziska z terenu willi i jej okolic. Pozwalają one wyobrazić sobie jej bogactwo w czasach, gdy była czymś więcej niż ponurą ruiną. Słowo „wyobrazić” jest tu kluczowe, ale o tym za chwilę.

Świetność Willi Kwintyliuszów przypada na ostatnie dekady II wieku n.e. Willa kojarzy się dzisiaj z cesarzem Kommodusem (którego postać spopularyzował kinowy hit „Gladiator” z 1997 roku), któremu spodobała się ona na tyle, że postanowił skazać na śmierć jej właścicieli tylko po to, by wejść w jej posiadanie. Gdy więc oglądacie w muzeum artefakty wydobyte z ruin, możecie założyć, że przynajmniej niektóre z nich cieszyły oczy samego Kommodusa.

Kiedy zwiedzałem to niewielkie muzeum, czułem lekki niedosyt. Nie był on jednak spowodowany tym, że wystawione eksponaty były nieciekawe. Po prostu czułem żal, że z dekoracji architektonicznej, rzeźbiarskiej i malarskiej tej jednej z najbardziej imponujących willi patrycjuszowskich/cesarskich w okolicach Rzymu pozostało tak niewiele.
34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page